Vědci ve Švédsku zjistili, že mladí lososi atlantičtí, kteří byli před migrací vystaveni léku proti úzkosti clobazamu, dosahovali cíle své cesty do Baltského moře častěji než jejich neléčení druhové. Výzkumníci zjistili, že lék mění chování ryb – dělá je odvážnějšími a méně závislými na ostatních. To jim umožňuje rychleji překonávat překážky, jako jsou vodní elektrárny, ale zároveň je činí zranitelnějšími vůči predátorům.
Do říčních ekosystémů po celém světě se podle vědců dostávají stovky léků – od antibiotik po antidepresiva. Mnohé z nich ovlivňují části mozku, které sdílejí ryby i lidé. V laboratorních podmínkách se ukázalo, že tyto látky mění přirozené instinkty ryb: stávají se méně opatrnými, více riskují a oddělují se od hejna.
Ve studii vědci implantovali 279 lososům drobná zařízení s pomalým uvolňováním dvou léčiv – clobazamu a tramadolu. Ryby byly následně vypuštěny do řeky Dal ve Švédsku, odkud migrovaly do moře. Ukázalo se, že právě clobazam pomohl rybám rychleji proplouvat vodními turbínami, čímž ušetřily až pět hodin oproti ostatním.
Podle odborníků může být tato zvýšená odvážnost dvojsečná. Ryby s menšími sklony tvořit hejna jsou snadnější kořistí pro predátory. Navíc není známo, jaký vliv má dlouhodobé působení těchto látek na rybí populace v přírodě.