pátek 18. července 2025

Anthropic slaví dílčí vítězství ve sporu o autorská práva

Americký soud uznal, že AI může využívat knihy ke svému výcviku. Ale pirátské kopie zůstávají problémem.

Anthropic

Anthropic
Zdroj: anthropic.com

  • Anthropic
  • Zdroj: anthropic.com

Společnost Anthropic, vývojář umělé inteligence Claude, vyhrála klíčový soudní spor v USA. Soud rozhodl, že firma mohla legálně využít zakoupené knihy pro trénink svého AI modelu. Na druhou stranu ale bude čelit dalšímu procesu kvůli použití pirátských kopií.

Kalifornský federální soudce William Alsup v rozhodnutí uvedl, že použití knih bylo „zásadně transformativní“ a spadá pod tzv. fair use – výjimku v americkém autorském právu. Podle něj se AI „neučí napodobovat nebo nahrazovat díla, ale vytvářet něco nového“. Verdikt by mohl ovlivnit i další spory v technologickém sektoru.

Anthropic založili bývalí manažeři OpenAI a jejich chatbot Claude funguje podobně jako ChatGPT – odpovídá na otázky pomocí dat z knih a článků. Problém nastal ve chvíli, kdy firma stáhla miliony pirátských knih z nelegálních zdrojů. To bude předmětem samostatného soudního líčení v prosinci.

Spor rozpoutali tři autoři, jejichž díla byla bez svolení využita. Označili to za „krádež v obřím měřítku“. Anthropic se brání, že dnes spolupracuje s odborníky na legální digitalizaci, například s bývalým šéfem Google Books.

S podobnými žalobami se potýkají i další AI firmy – například OpenAI a Microsoft čelí žalobě deníku The New York Times za použití jeho článků.

Autor: Šimon Mitro

Související

Jensen Huang
Zahraniční Technologie

Čína už americké čipy nepotřebuje, říká šéf NVIDIE

best-restaurant-in-downtown-dubai-1
Zahraniční

Menu v restauraci budoucnosti v Dubaji plánuje neexistující šéfkuchař Aiman

profimedia-1021655228
Ekonomika AI

Tesla spouští vlastní AI. Grok má pomáhat řidičům i provokovat

profimedia-1011908032
Ekonomika

Nvidia prolomila hranici čtyř bilionů dolarů a stala se nejcennější firmou světa