Poprvé v roce 2025 ve volbách do Poslanecké sněmovny by mohli Češi žijící v zahraničí mít možnost korespondenční volby. Volit pomocí dopisu místo fyzické přítomnosti na velvyslanectví by pak mohli lidé i v evropských a prezidentských volbách v dalších letech. Alespoň takový je návrh vlády, která chce občanům České republiky žijícím v zahraničí, usnadnit volbu a zvýšit tím volební účast. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by se korespondenční volba měla týkat zhruba 300 tisíc lidí.
Plníme slib, který jsme dali občanům.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 3, 2024
Moje vláda na prvním zasedání v novém roce podpořila korespondenční volbu pro Čechy žijící v zahraničí.
Věřím, že i přes všechny ohlašované obstrukce opozice korespondenční volba v Poslanecké sněmovně projde. Je to správná věc.
Děláme,… pic.twitter.com/bIvQk6RO7L
Kritika však zaznívá z řad opozice. Jak hnutí ANO, tak SPD dokonce mluví o ohrožení demokracii a kolizi s ústavním pravidlem o tajných volbách. Přitom ANO mělo v programovém prohlášení vlády od roku 2015 elektronické volby a od roku 2018 volby korespondenční. Spekuluje se o tom, že za odmítáním je fakt, že ANO a SPD mají v zahraniční podporu minimální a drtivá většina voličů dává přednost liberálním a proevropským stranám. V roce 2017 dokonce hlasy ze zahraničí udržely ve sněmovně stranu TOP 09, která by jinak na pětiprocentní hranici nedosáhla.
Vláda @P_Fiala, které rozhodně důvěřují 2 % lidí, přichází s návrhem změny volebního zákona. Ten má jediný cíl - udržet je u moci. Místo toho, aby pětikoalice řešila skutečné problémy ČR, zoufale hledá nové voliče. A pro jistotu především ty, kteří dlouhodobě nežijí v ČR.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) January 3, 2024
Co se týče zemí Evropské unie, je ve většině z nich korespondenční volba povolená. Kromě České republiky ji neumožňuje už jen Francie, Chorvatsko a Malta.