Ani kapka tvrdého alkoholu. Metanolová aféra zavřela pijanům kohoutky

Na začátku byl jeden hloupý nápad, jak si vydělat. Na konci účet s padesáti mrtvými.

Prohibice_v_Usti_nad_Labem,_Albert_B

Obrázek, který byl před 11 lety běžný.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Obrázek, který byl před 11 lety běžný.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Že by někdo zakázal Čechům pít alkohol se až do 14. září 2012 zdálo jako věc zcela nepředstavitelná a slovo prohibice se vnímalo jen jako připomínka dávnověku velké hospodářské krize třicátých let. Jenže ten den přesně před 11 lety to všechno změnil. K rozhodnutí vlády o zákazu prodeje tvrdého alkoholu se schylovalo už několik dní, počet mrtvých tehdy donutil politiky jednat rychle. V září 2012 byla totiž v plném proudu metanolová aféra, která nakonec vynesla nemilosrdnou statistiku v podobě 50 mrtvých a několika desítek zraněných, z nichž řada přišla o zrak.

Metanolová aféra je nevídaná svým rozsahem i počtem obvinění. Ještě když policie 24. září 2012 přišla s prohlášením, že je na stopě jedovatému lihu, který se míchal do alkoholových směsí a následně prodával v obchodech po celé České republice s etiketou likérky Drak, musela doplnit, že mezi lidmi se pohybuje ještě 15 tisíc litrů jedovatého alkoholu. Kvůli tomu se prohibice protáhla až do konce října, přestože v té době už padlo celkem 61 obvinění a hlavní aktéři celé akce už byli za mřížemi.

Soud je potrestal tvrdě. Slovenský občan Rudolf Fian, který celou věc vymyslel, a podnikatel Tomáš Křepela, který Fianovi pomáhal, šli za mříže na doživotí. Jiří Vacula, který kontaminovaný alkohol dodával do distribuční sítě, dostal 15 let. Od doživotí jej uchránila jen skutečnost, že o tom, že prodává jedovaté láhve, nevěděl.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0798969870
Hudba

TrutnOFF zůstane v Trutnově. Účast prezidenta sklízí protichůdné reakce

164248591_b8269d
Film a TV

Herec malých rolí, přesto zasloužilý umělec. Čestmír Řanda by oslavil stovku

Protesty v USA za ukončení prohibice.
Zahraniční Výročí

Pátým prosincem skončila prohibice. Už 90 let mohou Američané svobodně popíjet

Mars
Zahraniční Věda

Mise, která odstartovala dobývání rudé planety, začala před 27 lety