Spojené státy ponechají své vojáky v Sýrii, prohlásil na letecké základně Ramstein v Německu americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle něho totiž existuje reálná hrozba, že se v zemi po svržení prezidenta Bašára Asada bude chtít k moci dostat teroristická organizace Islámský stát, která už v oblasti přeskupuje své síly. Podle Austina se v detenčních táborech po celé Sýrií nachází až deset tisíc členů Islámského státu včetně jejich rodin, potenciálně nebezpečných jsou jich dvě tisícovky.
Americká armáda má v současnosti v Sýrii asi dva tisíce vojáků, což je oproti minulosti výrazně více, protože Washington přiznával, že v blízkovýchodní zemi operovalo pouze 900 členů jeho ozbrojených složek. Americké síly spolupracovaly i s Kurdy vedenými Syrskými demokratickými silami SDF, na operacích proti IS a poskytovaly krytí skupině, která ale spolupracuje s Kurdskou stranou pracujících PKK, jíž naopak označuje za teroristickou organizaci Turecko. „V boji proti IS je pro nás SDF dobrým partnerem,“ uvedl Austin v jednom ze svých posledních projevů předtím, než po 20. lednu opustí úřad.
Zda bude jeho stanovisko ohledně vojenských sil v Sýrii zastávat i jeho nástupce, potažmo zvolený prezident Donald Trump, zatím není jisté.
In one of his final interviews before leaving office, Defense Secretary Lloyd Austin told the AP the U.S. needs to keep troops deployed in Syria to prevent the Islamic State group from reconstituting as a major threat following Bashar Assad's ouster. https://t.co/0nAVhZ9Fp6
— Stars and Stripes (@starsandstripes) January 9, 2025