Nejenom, že hladiny moří stoupají, ale zároveň dochází ke klesání východoamerického pobřeží, jak ukázaly satelitní snímky z NASA. Ty odhalily, že pobřežní oblasti kolem New Yorku, Baltimoru a dalších měst se propadají. Pobřeží klesá natolik rychle, že ohrožuje infrastrukturu, zemědělské pozemky a mokřady, na kterých závisí desítky milionů lidí.
Satelitní data a GPS senzory byly použity k monitorování pohybu pobřeží. Výsledky ukazují, že zhruba 897 tisíc staveb, včetně silnic a letišť, stojí na pozemcích, které se propadají. Rychlost klesání pobřeží je ještě vyšší v močálech, kde dosahuje více než tři milimetry ročně, což má negativní dopad na lesy, zvířata a infrastrukturu.
Podle studie publikované v PNAS Nexus klesá půda pod infrastrukturou v New Yorku, Baltimoru či Norfolku průměrně o jeden až dva milimetry za rok. Lesy a bažiny se na některých místech propadají kvůli mořské vodě prosakující do půdy. Centrum města Charleston v Jižní Karolíně leží momentálně jen tři metry nad mořem a vlivem lidských aktivit se propadá ročně o čtyři milimetry. Radní zvažují stavbu 13kilometorvého přívalového valu, který by město ochránil před mořskými bouřemi. NASA varuje, že lidé žijící podél pobřeží mohou čelit dalším problémům včetně poškození domovů, zasolením polí a omezením zásob pitné vody.