Několik posledních let čelil Pentagon varování od specialistů na obranu ohledně hypersonických zbraní. Zprávy, které hovořily o tom, že Čína v této oblasti získává převahu, se už potvrdily a americké ministerstvo obrany začalo mohutně investovat do vývoje hypersonických zbraní. Situace nasvědčuje tomu, že začínají nové závody ve zbrojení. Experti varují před možným zhoršením vztahů Washingtonu a Pekingu, které jsou už tak dost napjaté. Armáda už oznámila, že v následujících čtyřech letech chce za vývoj hypersonických zbraní utratit zhruba patnáct miliard dolarů, to je přes 320 miliard korun.
Nejen Čína ukazuje Spojeným státům záda ve vývoji hypersonických zbraní. Experti upozorňují, že Amerika zaostává i za Ruskem, které disponuje zejména raketami Kinžal, jež nasazuje i v bojích na Ukrajině. Americký senátor Angus King dokonce přiznal, že Ukrajina nyní sice má účinný systém protivzdušné obrany, ten je ale ale efektivní hlavně vůči konvenčním zbraním, nikoli proti hypersonickým střelám.
Kromě Spojených států chystají větší investici do hypersonických zbraní také v Austrálii, Íránu, Německu, Brazílii, Indii, Japonsku, v Severní i Jižní Koreji a v Izraeli.