Děsivý létající predátor s rozpětím křídel 4,6 metrů, který plachtil po nebi před sto miliony lety v době, kdy se po souši proháněli dinosauři, dostal jméno Haliskia peterseni po svém nálezci Kevinu Petersonovi.
Fosilie nového druhu je jedním z nejzachovalejších exemplářů z rodiny ptakoještěrů, které se kdy na území Austrálie našly.
🦖 New #CurtinResearch led by PhD student @AdelePentland has identified 100-million-year-old bones found in #Queensland as belonging to a new species of #pterosaur - Haliskia peterseni, which was a fierce flying predator with a 4.6m wingspan! Dig in. 👉 https://t.co/3RLkexqUXg pic.twitter.com/ywAW4T788s
— Curtin Media (@CurtinMedia) June 13, 2024
Zkamenělinu teď muzeum Kronosaurus Korner, v překladu Kronosauří koutek, vystavilo. "Sto milionů let stará fosilie z období rané křídy je z 22 procent kompletní. Tento exemplář zahrnuje část čenichu, kompletní spodní čelisti, více než 40 zubů, obratle, žebra, kosti z obou křídel a část nohy. Uchovává také tenké a jemné krční kosti," uvedla výzkumná pracovnice muzea Adele Pentland.
Ptakoještěři byli prvními obratlovci, u kterých se vyvinula schopnost létat miliony let předtím, než se na oblohu vznesli ptáci. Někteří ptakoještěři byli největšími zvířaty, která kdy létala, a měli rozpětí křídel až 12 metrů.