Ekologičtí aktivisté čím dál hlasitěji protestují proti polskému uhelnému dolu Turów, který leží v těsné blízkosti hranic s Českou republikou. Po polské vládě požadují, aby co nejrychleji stanovila datum, kdy se důl bude uzavře a začne se s revitalizací krajiny, kterou těžba za desítky let poznamenala. Začátkem týdne protestující obsadili i rypadlo. Incident řešila i policie.
Aktivistům, mezi nimiž je podle tuzemské pobočky Greenpeace i jeden Čech, se také nelíbí plány na rozšíření těžby na plochu dalších 30 kilometrů čtverečních. Požadují, aby Polsko začalo víc využívat k výrobě elektřiny obnovitelné zdroje.
Podle protestujících úřady lžou, že by těžba, která je v Turówě naplánovaná až do roku 2044, byla tak ekonomicky výhodná, jak všeobecně prezentují. Greenpeace upozorňují, že už v příštích deseti letech nebude výroba z uhlí konkurenceschopná ve srovnání s mnohem ekonomičtější výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, nehledě na dopady na ekologii. Odpůrci tvrzení argumentují tím, že obnovitelné zdroje nezaručují stabilní dodávky elektřiny.
Premiére @P_Fiala, po podpisu česko-polské dohody je situace okolo dolu #Turow, zakonzervovaná, přestože energetika v EU prochází turbulentním vývojem a obnovitelné zdroje vytlačují uhlí. Je nejvyšší čas se ptát, co s obřím dolem hned za českými hranicemi ve skutečnosti bude. pic.twitter.com/ppaOLa5Jhs
— Greenpeace ČR ☮️🌍 (@GreenpeaceCzech) April 7, 2025