Akcie ČEZ zažily strmý pád. Vláda se připravuje na převzetí podniku

Zločinecké praktiky vlády, tak nazývají drobní akcionáři krok, který zavinil volný pád akcií společnosti ČEZ. Vláda nad ním chce mít neomezenou kontrolu.

akcie čez

Akcie ČEZ ztrácejí hodnotu.
Zdroj: ČEZ

  • Akcie ČEZ ztrácejí hodnotu.
  • Zdroj: ČEZ

Ve chvíli, kdy na veřejnost pronikly informace o tom, že chce vláda obejít drobné akcionáře ČEZ, sletěla cena akcí podniku strmě dolů. Jen včera přišla podle odhadů o 46 miliard své tržní hodnoty, což v praxi znamená, že aktuální hodnota jedné akcie je kolem tisíce korun. Pád zavinili burzovní spekulanti, kteří ve velkém začaly akcie prodávat ve chvíli, kdy se vláda de facto prohlásila za jediný rozhodovací orgán uvnitř energetického gigantu.

Odsouhlasila totiž návrh zákona, který snižuje potřebnou většinu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. Dosud bylo potřeba 90 procent hlasů všech akcionářů. Podle toho, s čím přišla vláda, by nově mělo stačit pouze 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. To je totiž přesně podíl, který vlastní v majetku ČEZ stát. Drobným akcionářům, kteří drží zbylých 25 procent, se tento krok nelíbí a mluví dokonce o zločineckých praktikách státu a vlády. Návrh putuje do sněmovny, kde má pohodlnou většinu, takže se nepředpokládá, že by neprošel.

Autor: Jan Skala

Související

horkovod
Domácí

Už žádný plyn. V Brně bude topit horkovod přímo z Dukovan

investice
Ekonomika

Klientům newyorské investiční banky má radit umělá inteligence

Temelín
Ekonomika

Temelín dostane dva nové generátory. Vydržet by měly do konce provozu

Předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Ekonomika

Kritický příspěvek k rušení rodných čísel záhadně zmizel z vládního webu