Akcie ČEZ zažily strmý pád. Vláda se připravuje na převzetí podniku

Zločinecké praktiky vlády, tak nazývají drobní akcionáři krok, který zavinil volný pád akcií společnosti ČEZ. Vláda nad ním chce mít neomezenou kontrolu.

akcie čez

Akcie ČEZ ztrácejí hodnotu.
Zdroj: ČEZ

  • Akcie ČEZ ztrácejí hodnotu.
  • Zdroj: ČEZ

Ve chvíli, kdy na veřejnost pronikly informace o tom, že chce vláda obejít drobné akcionáře ČEZ, sletěla cena akcí podniku strmě dolů. Jen včera přišla podle odhadů o 46 miliard své tržní hodnoty, což v praxi znamená, že aktuální hodnota jedné akcie je kolem tisíce korun. Pád zavinili burzovní spekulanti, kteří ve velkém začaly akcie prodávat ve chvíli, kdy se vláda de facto prohlásila za jediný rozhodovací orgán uvnitř energetického gigantu.

Odsouhlasila totiž návrh zákona, který snižuje potřebnou většinu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. Dosud bylo potřeba 90 procent hlasů všech akcionářů. Podle toho, s čím přišla vláda, by nově mělo stačit pouze 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. To je totiž přesně podíl, který vlastní v majetku ČEZ stát. Drobným akcionářům, kteří drží zbylých 25 procent, se tento krok nelíbí a mluví dokonce o zločineckých praktikách státu a vlády. Návrh putuje do sněmovny, kde má pohodlnou většinu, takže se nepředpokládá, že by neprošel.

Autor: Jan Skala

Související

money_currency_czech_koruna-748322
Ekonomika

ČEZ dá státu 19 miliard na dividendách, Mezi ostatní akcionáře rozdělí 9 miliard

435650413_811670930994924_315471686932616360_n
Zahraniční

Izraelem hýbe spor vlády a armády. Premiér běsní kvůli přestávkám v bojích

ČEZ
Ekonomika

Nejvýznamnějšími plátci daně byly loni ČEZ a Škoda Auto

ČEZ
Ekonomika

ČEZ se chlubí vyšším ziskem i přes nižší provozní výnosy