Skutečnost, že by na pietní akci v prostorách koncentračního by měl vystoupit filozof německo-izraelského původu Omri Boehm, způsobila takřka mezinárodní roztržku. Proti jeho přítomnost vehementně protestuje Izrael, protože Boehm se už dlouhodobě vyjadřuje kriticky na adresu současného počínání židovského státu a zejména pak k situaci v Pásmu Gazy. Vedení izraelské ambasády pak Boehma obvinilo z relativizace holocaustu a zneužívání památky obětí k politickým účelům. Němečtí organizátoři na to konto účast zmíněného filozofa na akci, připomínající si 80 let od konce druhé světová války, zrušili.
Nach Protesten der israelischen Regierung wird der deutsch-israelische Philosoph Omri Boehm nicht bei der Gedenkveranstaltung in der KZ-Gedenkstätte Buchenwald sprechen. Jetzt äußert sich der Gedenkstättenleiter dazu. https://t.co/3jPGXIoaE7
— Berliner Zeitung (@berlinerzeitung) April 4, 2025
Další skandál se stal při nedávném školním výletě žáků deváté třídy základní školy z Bielefeldu do koncentračního tábora Bergen-Belsen v Dolním Sasku. Několik žáků totiž v době nepřítomnosti učitelů začali u památníku obětí holokaustu zpívat xenofobní skladbu Německo Němcům a cizinci pryč. Proti nim nakonec zasáhli pracovníci památníků, kteří podali hlášení do školy. Vedení vzdělávacího ústavu za tento čin své studenty předalo policii.
Nur eine Vermutung, aber könnte es einen Zusammenhang mit der generellen, v.a. aber rot-grünen Politik der letzten Jahre geben.
— Fridays For Freedom (@fridays_freedom) April 5, 2025
Unvorhergesehene Kollateralschäden?
Bergen-Belsen: Gymnasiasten aus Bielefeld singen „Ausländer raus“ in KZ-Gedenkstätte https://t.co/51Hpki38wh