„Měli jste štěstí, my se nedostali, a to jsme tam byli dost brzy. I na karnevalu bylo víc lidí, a to seděli na zemi, ale teď jsme nemohli ani stát. Kapacita sálu je omezená. Jsme naštvaní,“ doplnila Katka Kolodějová.
První setkání se zástupci vlády o stavbě gigafactory v Dolní Lutyni zanechalo v lidech žijících v okolí hořkou pachuť. Informace o tom, s čím přišli zástupci státu a kraje, si tak předávali hlavně na sociálních sítích. Podle nich padlo třeba to, že devastace tak rozsáhlého území, zhoršení ovzduší, zničení krajiny a možná i ptačí rezervace, je nutným zlem, neexistuje totiž jiná koncepce rozvoje kraje. „Zahraniční investor nás všechny zachrání. Všem, co připravují tento záměr je to líto, že nás a krajinu musí obětovat za prachy. Dostaneme za to parčík o velikosti fotbalového hřiště s kouzelnými rychlerostoucími stromy, ale jen u Věřňovic. Budeme bohatá obec, protože investor bude hodně platit daně. Když se budeme bránit a uděláme referendum, tak si na nás zasednou a možná ani ten parčík nebude,“ shrnula setkání Martina Martušková.
„Stále dokola jedno a to samé: Investor chce, investor požaduje. Samozřejmě je jednodušší stavět na zelené louce než v nějakém brownfieldu s rizikem, co všechno se může objevit,“ uvažuje jedna z členek fóra.
Obavy z vypsání referenda ze strany státu prý byly patrné stejně jako nenápadné vyhrožování, ať se do něj obce raději nepouštějí. „Taky z informací zástupce CzechInvestu vyplynulo, že když otázky v referendu formulujeme špatně, svážeme vedení obce ruce, takže nebude moci jednat o kompenzacích v případě, navíc se nám stavbě nepodaří zabránit,“ upozornila Lucie Hamříková Bernaťáková.