Tropického cyklonu Jasper, který zaplavil až 150 tisícům obyvatel domovy, využil nežádoucí hmyz. "Nedávné silné deště a divoké počasí v regionu by mohly urychlit šíření ohnivých mravenců, jednoho z nejhorších invazivních druhů na světě. Ohniví mravenci jsou aktivnější před nebo po dešti a mohou vytvářet velké plovoucí vory, které se pohybují s vodními proudy, aby se uchytily v nových oblastech,“ řekl manažer australské rady pro invazivní druhy zvířat Reece Pianta.
Nebezpečný druh všežravého mravence dokáže způsobit velké ekologické i ekonomické problémy. Napadá ve velkém nejen ostatní druhy mravenců a hmyzu, ale dokáže zabít i dobytek. Kolonie, která může čítat až na dva miliony jedinců, umí spořádat celou úrodu. Mravenci se také velmi rychle množí.
Mravenci jsou navíc velmi agresivní a jejich kousnutí je prý jedno z nejbolestivějších, pálí jako oheň i několik dní. Jed používají pro zabití nebo ochromení kořisti, člověku může způsobit extrémní bolest a vyvolat silné alergické reakce nebo anafylaktický šok smrt. Navíc když do člověka kousne jeden mravenec, vypustí feromon, který informuje ostatní, aby útočili také.
Úřady proto vyzvaly Australany, aby hlásili každý výskyt mravenců. Na jejich vymýcení pracuje země od prvního zavlečení z Jižní Ameriky v roce 2001.
Problémy s ohnivými mravenci jsou také v Americe, letos se dostali i do Evropy, jejich výskyt hlásí třeba Sicílie nebo Portugalsko.
Pro tip: Don't touch the floating fire ant colonies. They will ruin your day. #Harvey pic.twitter.com/uwJd0rA7qB
— Mike Hixenbaugh (@Mike_Hixenbaugh) August 27, 2017