"Nic nemůže nahradit strašlivé ztráty a zkázu, kterou ukrajinský lid utrpěl od začátku této války. Z klíčových mezinárodních zločinů je však třeba se vždy zodpovídat a Eurojust dělá vše, co je v jeho silách, aby pomohl postavit odpovědné osoby před soud,“ uvedl předseda Eurojustu Ladislav Hamran.
"I když škody způsobené ruskou invazí nelze nikdy napravit, můžeme zajistit, aby ti, kdo jsou za ně zodpovědní, byli postaveni před soud,“ doplnila styčná prokurátorka Eurojustu pro Ukrajinu Myroslava Krasnoborova.
Díky databázi důkazů o závažných mezinárodních zločinech bude moci Eurojust shromažďovat, analyzovat a uchovávat důkazy o válečných zločinech, zločinech proti lidskosti a genocidě. V případě Ukrajiny půjde například o důkazy, jako jsou ústní svědectví, satelitní snímky, fotografie, videozáznamy, profily DNA či otisky prstů. Agentura umožní sdílení informací a jejich bezpečný přenos.
O tom, jak by se měly stíhat a trestat zločiny za války na Ukrajině, zatím nemá mezinárodní společenství zcela jasno. Debatuje se to tom, zda by měl zločiny soudit existující Mezinárodní trestní soud, nebo nově ustavený zvláštní tribunál.