čtvrtek 17. července 2025

Afriku v budoucnu zaplaví plastový odpad. Jeho množství se vymyká kontrole

Až 116 milionů tun plastového odpadu ročně vyprodukuje podle analýzy za necelých 40 let subsaharská Afrika . To je asi šestkrát víc než dnes. Plastový odpad pro zemi představuje obrovský problém, nemá totiž dostatečnou kapacitu na jeho likvidaci.

Bez názvu

Množství odpadu v Africe se vymyká kontrole.
Zdroj: Tearfund

  • Množství odpadu v Africe se vymyká kontrole.
  • Zdroj: Tearfund

Každou minutu se v subsaharské Africe vysype na skládku nebo spálí tolik plastu, kolik by pokrylo jedno fotbalové hřiště. Skládky jsou navíc živnou půdou pro komáry, mouchy a jinou havěť, která zvyšuje riziko malárie, cholery, průjmů a dalších onemocnění. Podle analýzy křesťanské charitativní organizace Tearfund tento trend stále poroste a do roku 2060 už se v regionu spotřebuje na 116 milionů tun plastového odpadu ročně. Může za to hlavně stále početnější populace lidí do 30 let a jejich zvyšující se poptávka po plastových produktech.

Zástupci vlád států Nairobi a Keni, kde už platí celá řada přísných regulací, teď usilují o uzavření smlouvy s OSN o boji proti znečištění plasty. „Znaky ekologického zhroucení jsou všude kolem nás, ale tato smlouva má potenciál omezit plastovou krizi a zlepšit životy miliard lidí," řekl hlavní ekonom společnosti Tearfund Rich Gower. Vyzval vyjednavače v Nairobi, aby souhlasili s výrazným snížením produkce plastů. Gower totiž tvrdí, že pokud nebudou existovat globální pravidla a předpisy, lidé žijící v rozvojových zemích neúměrně ponesou hlavní tíhu ekologických a zdravotních dopadů znečištění plasty.

Otevřený dopis zástupcům Africké skupiny ohledně regulace plastů podepsalo i na 80 biskupů a církevními představitelů. Jednání jsou naplánovaná na příští týden.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

trachom
Zahraniční Zdraví

Senegal porazil trachom. Nemoc slepoty je minulostí

Prezident Kamerunu Paul Biya
Zahraniční

Kamerunský prezident Biya chce znovu kandidovat. Je mu 92 let

očkování
Zahraniční

Miliony dětí nedostaly žádnou vakcínu. Jedním z důsledků je epidemie spalniček

GvbrdilWkAABjOZ
Zahraniční

Sýrii postihly největší lesní požáry za několik let. Část už jich je pod kontrolou