Opičí neštovice, bolestivé virové onemocnění přenášené blízkým kontaktem, se v Africe dál šíří, nově i v Jižní Africe, Tanzanii či Zambii. Virus, původně přenášený zvířaty, se od roku 2022 čím dál častěji přenáší mezi lidmi, zejména sexuální cestou a v domácnostech. WHO kvůli tomu už v roce 2024 vyhlásila stav mezinárodní zdravotní nouze.
Zdravotníci v Africe již podali přes 650 000 dávek vakcín, většinu v Demokratické republice Kongo, která zůstává epicentrem nákazy. Diagnostické kapacity se výrazně zlepšily – od dvou laboratoří v roce 2023 se jejich počet rozšířil na 23 v rámci 12 provincií. Další testy jsou na cestě.
Přesto zůstává boj s nemocí náročný. Konflikty ve východním Kongu a nedostatek humanitární pomoci brání účinné reakci. Pro zvládnutí situace chybí více než 220 milionů dolarů.
Aktualizovaný plán WHO a Afrika CDC nejenže posiluje okamžitou reakci na epidemii, ale klade důraz i na začlenění péče o pacienty s opičími neštovicemi do běžného zdravotního systému. Cílem je zastavit přenos nemoci mezi lidmi a zvýšit odolnost zdravotnictví v celé Africe.