V 16. století kartograf a matematik německého původu Gerhard Mercator překreslil mapu světa do podoby, která se dodnes používá v atlasech. Problémem Mercatorova zobrazení je ovšem zjednodušeně řečeno to, že čím blíže jsou státy k pólům, tím jsou zobrazeny větší, než je tomu ve skutečnosti.
Nic to nemění na tom, že Rusko, Čína a USA jsou tři největší státy na světě, ale při pohledu do atlasu se zdají být mnohem větší, než je tomu ve skutečnosti. Rusko je v mapách mnohdy vyobrazováno větší než Afrika, pravdou však je, že Afrika je téměř dvakrát větší než Rusko.
Skutečnou rozlohu států, kromě výše přiložené mapy v galerii, se dozvíte na interaktivní stránce thetruesize.com, kde si můžete jednotlivé státy vyhledat, přesouvat po mapě světa a pozorovat, jak se měřítko zemí mění vzhledem k tomu, jak daleko od rovníku se nachází.
Dalším příkladem, který ilustruje, že Mercatorovo zobrazení není ideální, je případ Indie a Kazachstánu. V mapách je Kazachstán větší, ale přitom má o 300 tisíc kilometrů čtverečních méně než Indie. Obdobné je to s Madagaskarem a Švédskem. Na mapách je Madagaskar značně menší než Švédsko, ale přitom je o 60 tisíc kilometrů čtverečních větší.