Statisíce afrických zájemců o život v Evropě čekají před branami starého kontinentu a hledají nové trasy, kudy se do Evropy dostat. Alespoň tak o celé věci píší německá média, která si všímají změny chování převaděčů, kteří donedávna brali Tunisko jako jasnou africkou bránu do Evropy. Tam odsud se daří počet běženců snížit, ovšem ze sousední Libye to jde jen velmi těžko. Podle mezinárodních organizací se právě v Libyi nachází zhruba 760 tisíc migrantů, kteří se budou chtít dostat do Evropy. A nejde jen o Libyjce, ale řadu lidí ze zemí střední a východní Afriky, kteří v Libyi nebo třeba právě v Tunisku nedostali azyl a do svých domovů se vrátit nechtějí.
🇲🇦 || Des centaines de jeunes marocains et subsahariens tentent de fuir le #Maroc pour rejoindre l'#Espagne en traversant la frontière à #Ceuta.
— Héritage Oublié (@HeritageOublie) September 16, 2024
— - — - — - — - — - — - — - — #Immigration #Morocco #EU #Afrique #Maghreb #Spain #UE#Europe #MohammedVI pic.twitter.com/hveuyeXQw7
Obyvatelé západní Afriky, tedy západní oblasti Sahelu, mají stejný cíl. Jako tranzitní zemi pro to začínají využívat Mauritánii, odkud proudí na Kanárské ostrovy nebo přímo do Španělska. To se však začíná obracet k běžencům zády.
Tvrdě proti běžencům, kteří se pokoušeli dostat do Španělska, nyní zasáhly úřady v Maroku. Tamní policie zabránila dalšímu rozsáhlému pokusu u vstup do Španělska zhruba třem tisícům afrických migrantů. Pozatýkala také více než 150 převaděčů nebo osob s nimi spolupracující. Minulý měsíc marocká policie zmařila přechod do Španělska dalším 11 tisícům lidí.