Vysoce nakažlivý africký mor prasat registruje Státní veterinární správa na severu Čech, a to zejména na Českolipsku a ve Frýdlantském výběžku. Proto už vyhlásila opatření, které mění podmínky pro přesun prasat domácích, aby se předešlo jejich styku s nakaženými kusy divokých kňourů. Opatření cílí zejména na ochranu domácích chovů, kam by se snadno nákaza od divokých kusů mohla zanést.
SVS upravuje některá veterinární opatření související s výskytem AMP na Liberecku. Mění se například podmínky přesunů prasat domácích na dočasné hospodářství či na jatka. Na podporu lovu velkých kusů prasat divokých vzroste v uzavřených pásmech zástřelné.https://t.co/p0dspsXu6P
— SVS (@vetsprava) March 11, 2024
Veterináři už v Libereckém kraji vytýčili dvě uzavřená pásma, jedno je okolo Mimoně a druhé poblíž Frýdlantu, kde nákazu odhalili už začátkem roku. Platí úplný zákaz přesunů prasat domácích do takzvaných dočasných hospodářství v oblasti s výskytem nákazy. Pokud se domácí prase převáží na porážku, musí se stihnout do sedmi dnů.
V pohotovosti kvůli moru jsou i myslivci. Za ulovení velkých kusů dostanou namísto dosavadní jedné až dvou tisícovek rovnou pět tisíc.